LT1117IST-2.85#PBF
Part number:
LT1117IST-2.85#PBF
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT-223-3
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
10V
Protection Features
Over Temperature
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Current - Output
800mA
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA