LT1117CM-3.3#PBF
Part number:
LT1117CM-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK-3
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Protection Features
Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
800mA