LT1117CM-2.85#TRPBF
Part number:
LT1117CM-2.85#TRPBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA DDPAK-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Total price
750
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
10V
Protection Features
Over Temperature
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
800mA