LT1085CM-3.6#TRPBF
Part number:
LT1085CM-3.6#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 3A DDPAK-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Total price
750
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3A
PSRR
72dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V