LT1019IN8-4.5#PBF
Part number:
LT1019IN8-4.5#PBF
Description:
IC VREF PRECISION 4.5V 8DIP
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-PDIP
Current - Supply
1.5mA
Current - Output
10 mA
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Current - Cathode
800 µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5ppmrms
Voltage - Input
6V ~ 40V