LT1009S8#TRPBF
Part number:
LT1009S8#TRPBF
Description:
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Output
10 mA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Current - Cathode
400 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Tolerance
±0.4%