LT1009IZ#TRPBF
Part number:
LT1009IZ#TRPBF
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
10 mA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Current - Cathode
400 µA
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Tolerance
±0.2%
Temperature Coefficient
35ppm/°C