LT1004CS8-2.5#TRPBF
Part number:
LT1004CS8-2.5#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Input
Output Type
Fixed
Reference Type
Shunt
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Current - Supply
Current - Output
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Current - Cathode
20 µA
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical
Tolerance
±0.8%