LM285Z-2.5#PBF
Part number:
LM285Z-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% TO92-3
Encapsulation:
Bulk
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Input
Output Type
Fixed
Reference Type
Shunt
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Current - Supply
Current - Output
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Tolerance
±1.5%
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Current - Cathode
20 µA
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical