DSPB56366AG120
Part number:
DSPB56366AG120
Product Category:
DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC DSP 24BIT AUD 120MHZ 144-LQFP
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
144-LQFP
Voltage - Core
3.30V
Voltage - I/O
3.30V
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
120MHz