DSP56F807PY80E
Part number:
DSP56F807PY80E
Product Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 120KB FLASH 160LQFP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Core Size
16-Bit
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Number of I/O
32
Speed
80MHz