DSP56F803BU80E
Part number:
DSP56F803BU80E
Product Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Package / Case
100-LQFP
Core Size
16-Bit
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
80MHz