AT45DB161D-MU-2.5
Part number:
AT45DB161D-MU-2.5
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI 50MHZ 8VDFN
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Clock Frequency
50 MHz
Memory Interface
SPI
Write Cycle Time - Word, Page
6ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)
Memory Format
FLASH
Technology
FLASH
Memory Size
16Mbit
Memory Organization
528 Bytes x 4096 pages
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V