25LC256T-I/SN
Part number:
25LC256T-I/SN
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIC
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Programmable
Verified
Supplier Device Package
8-SOIC
Clock Frequency
10 MHz
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V